Lekcja nr 7 – Ramki

Wstęp

Ramki ułatwiają nawigowanie w wielostronicowych dokumentach HTML, aczkolwiek powoduje wolniejsze wczytywanie stron. Błędna konstrukcja dokumentu z wieloma ramkami może spowodować niepożądane efekty. Najbardziej typowym przykładem użycia ramek jest umieszczenie w jednej spisu treści i przeznaczenie drugiej na wywoływane dokumenty, dowiązane do poszczególnych pozycji spisu.

Struktura strony
Podstawową rolę pełni specjalna strona, na której definiujemy liczbę, wielkość i pozycję ramek oraz zachowanie się innych dokumentów w momencie uaktywnienia łącza hipertekstowego. Pozostałe strony, wchodzące w skład całego, wielostronicowego dokumentu, są stronami podrzędnymi.Na podstawowej stronie nie powinno być żadnych znaczników poza blokiem nagłówkowym i definicją samych ramek. Znaczniki są umieszczane w ramach NOFRAMES i są interpretowane przez przeglądarki nie akceptujące ramek.

Znaczniki
Kluczowe znaczenie ma para znaczników . Stanowią one, z dodatkowymi parametrami, ramy dla całej konstrukcji i między nimi są umieszczane bardziej szczegółowe znaczniki, dotyczące liczby ramek, podziału strony i wielkości ramek.

Zwróćmy uwagę na parę znaczników , o której będziemy mówić później. Służą one do wprowadzenia elementów strony, które będą widoczne dla posiadacza przeglądarki innej niż Navigator i Internet Explorer. Jeśli natomiast czytelnik strony używa Navigatora lub Internet Explorera, wszelkie informacje między tymi znacznikami zostaną zignorowane. W ten sposób autor strony może utworzyć dokument uniwersalny, uniezależniony od konkretnej przeglądarki.

Znacznik służy do wprowadzenia konkretnej ramki. Znacznik jest uzupełniany dodatkowymi parametrami, mówiącymi o zawartości, o tym, czy ramka zawiera suwaki, a także definiującymi nazwę ramki.

Parametr FRAMESET
Aby konstrukcja mogła działać, konieczne jest podzielenie strony, pionowe lub poziome. Służy do tego parametr COLS=”x,y”, umieszczany w otwierającym znaczniku FRAMESET. Liczby x i y służą do liczbowego określenia szerokości ramek. Możemy podać obie wartości w pikselach, w procentach szerokości strony, a także określić szerokość.


Parametr FRAME
Sam podział na ramki to nie wszystko. Należy im jeszcze przypisać jakieś dokumenty, zazwyczaj w formacie HTML. Aby przypisać ramce dokument, musimy podać źródło dokumentu. Należy w tym celu użyć konstrukcji:

Jeśli przywoływany plik jest spory objętościowo możemy użyć parametru, który wyświetli ramkę razem z suwakami. Stosowny parametr ma postać:

Gdy dokument jest niewielki, np. zawiera jakiś tytuł, który ma pozostawać na ekranie, możemy zrezygnować z suwaków i wstawić parametr SCROLLING=n. Gdy użyjemy parametru SCROLLING=auto, suwaki pojawią się wtedy, gdy dokument będzie większy niż ramka.

Ponieważ stosując ramki używamy jednocześnie często odsyłaczy, powinniśmy jakoś nazwać naszą ramkę. Nazwa będzie służyć jako punkt orientacyjny dla odsyłaczy.

Czytelnik dokumentu może regulować wielkość wyświetlonych ramek, przesuwając brzegi za pomocą myszki. Gdy jednak użyjemy w definicji parametru

W ten sposób zabezpieczymy ramkę przed skalowaniem.

Ramki w kolumnach i wierszach
Możliwe jest dość dowolne mieszanie definicji kolumn i wierszy, co pozwala np. na utworzenie strony, w której znajdują się trzy wiersze, wiersz środkowy jest podzielony na trzy, a wiersz ostatni na dwie kolumny (łącznie 6 ramek) Oczywiście należy dość ostrożnie zwiększać liczbę ramek, gdyż może to ujemnie wpłynąć na czytelność strony.

Odsyłacze
Aby odsyłacze działały w sposób taki, że strony ładowane są do okna inne niż te, w którym znajdują się odsyłacze należy wykożystać nazwę ramki, którą umieszczamy przy jej definicji. Dzięki temu strony bęzą ładowane do odpowiedniej ramki. Wykonuje się to za pomocą paramertu TARGET=nazwa ramki, w którym podajemy nazwę ramki do której ma być ładowana strona.

Zwróćmy uwagę na cztery zastrzeżone nazwy w przypadku parametru TARGET.

TARGET=”_blank”
TARGET=”_self”
TARGET=”_parent”
TARGET=”_top”
W pierwszym przypadku przywoływany dokument zostanie załadowany do nowego, pustego okna. W drugim przypadku nowy dokument zamieni w ramce dokument, z którego dokonujemy skoku.W trzecim przypadku przywoływany dokument zamieni dokument nadrzędny dla bieżącego dokumentu. W czwartym przypadku przywoływany dokument zostanie wstawiony na miejsce dokumentu pierwszego w hierarchii naszych skoków, a więc na samą „górę”.

NOFRAMES
NOFRAMES jest ukłonem w stronę użytkowników, którzy nie mogą oglądać ramek w swojej przeglądarce. Posiadacz starszej przeglądarki zobaczyłby pustą stronę, gdyby między nie było żadnej informacji. Dlatego musimy w tym miejscu powtórzyć informację zawartą w jednej z ramek. Najczęściej są to informacje z ramki, któa zawierała odnośniki do innych stron.

——————————————————————————————————-
Przy tworzeniu kursu korzystałem min. z http://webmaster.helion.pl/kurshtml/