Torfowisko Całowanie

Bagno Calowanie od lat jest znane przyrodnikom i uwazane za unikalna w skali Mazowsza ostoje rzadkich i zagrozonych gatunków rodzimej flory i fauny.

Torfowisko Calowanie znajduje sie w poludniowo-zachodniej czesci Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Rozciaga sie w strefie przykrawedziowej doliny srodkowej Wisly, w jej czesci prawobrzeznej, na powierzchni 1 200 ha.


W latach 60., torfowisko zostalo zmeliorowane i czesciowo zaorane. Mimo to zachowala sie duza czesc jego dawnego bogactwa przyrodniczego. Rowy w wiekszosci niemal zupelnie zarosly, a od lat 80. obserwuje sie wyrazna poprawe stosunków wodnych i ponowne zabagnienie.


Zarówno flora jak i fauna torfowiska odznacza sie duzym bogactwem. Ze wzgledu na obecnosc gatunków zagrozonych wymarciem, zarówno w Polsce jak i w calej Europie Srodkowej, Calowanie zostalo wpisane na liste Ostoi Ptaków w Polsce. Legna sie tu m.in.: kulik wielki Numenius arquata, rycyk Limosa limosa, krwawodziób Tringa totanus, kszyk Gallinago gallinago, blotniak lakowy Circus pygargus, bocian czarny Ciconia nigra, derkacz Crex crex i zuraw Grus grus. W latach 90. stwierdzono gniazdowanie blotniaka zbozowego Circus cyaneus oraz prawdopodobne sowy blotnej Asio flammeus. Zeruja gniazdujace w okolicy: orlik krzykliwy Aquila pomarina i trzmielojad Pernis apivorus. Sposród slabo zbadanych bezkregowców zwraca uwage reliktowy, ginacy motyl czerwonczyk fioletek Lycaena helle.


W ostatnich latach nad torfowiskiem ponownie zawisla grozba zaglady, a za sprawa to coraz liczniejszych przypadków eksploatacji torfu, polaczonej z odnawianiem starych i kopaniem nowych rowów odwadniajacych. Od roku 1999 eksploatacja torfu prowadzona jest w samym srodku Bagna (kolo wydmy Pekatka) choc oficjalnie dzialania tam prowadzone maja na celu budowe stawów rybnych.


Oprócz wielkopowierzchniowego niszczenia mechanicznego warstw przypowierzhniowych gleby i, co za tym idzie, zbiorowisk roslinnych, wywolaja one trudne do przecenienia negatywne zmiany w calym ekosystemie torfowiska, zwiazane z zaburzaniem istniejacych warunków hydrologicznych. Zwiekszy sie miedzy innymi odwodnienie torfowiska i zostanie przerwany wtórny proces zabagniania.


Poza wymienionymi coraz czesciej pojawiaja sie inne, niemniej grozne dla przyrody, pomysly na ?zagospodarowanie? torfowiska Calowanie. Najnowszy z nich przewiduje wybudowanie na nim… osiedla mieszkaniowego! Byc moze Calowanie przetnie autostrada A-2 w wariancie poludniowym (ostatnio ten pomysl przycichl, ale czy na dlugo?). Planowano przeprowadzic ja poprzez porastajace skraj torfowiska, bardzo dobrze zachowane lasy olsowe.


Mimo oddzialywania tych niekorzystnych czynników torfowisko Calowanie nadal pozostaje jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych Mazowsza.


http://www.wwf.pl/prom/prom/cal.html
Pawel Pawlikowski, Polski Klub Ekologiczny ?Otwockie Sosny?,