Akcja „GROSIK 2002”

Na jednej ze zbiórek drużynowych i przybocznych i przybocznych rozmawialiśmy o tradycjach. Wymienialiśmy tradycje jakie panują w naszych gromadach i drużynach. Niestety coraz częściej drużyny zapominają o dawnych tradycjach – dlatego właśnie drużynowi powinni dbać o podtrzymywanie zwyczajów panujących w ich jednostkach, bo przecież są one bardzo ważne.
Niedawno obchodziliśmy Dzień Myśli Braterskiej. Z tym świętem związana jest AKCJA “GROSIK”, która jest tradycją całego Związku – niestety mało kto o niej pamięta. 22 lutego odbywają się zbiórki, ale nikt nie wspomina o tej akcji. W tym roku każda jednostka miała samodzielnie wybrać cel na który przeznaczy pieniądze.

My – czyli 3 GZ „Zawiszątka” postanowiliśmy przeznaczyć pieniądze dla podopiecznej Fundacji Pomóż i Ty, 1,5 – rocznej Sandry Bathis, która przyszła na świat w 25 tygodniu ciąży i ważyła zaledwie 740 g. Została uratowana dzięki staraniom lekarzy ze szpitala klinicznego nr 2 Akademii Medycznej w Gdańsku. Sandra nie wie jak wygląda świat wokół niej oraz jej mama i tata. Od urodzenia nie widzi, jest chora na retinopatię (choroba spowodowana bardzo wczesnym porodem) ale może odzyskać wzrok.

Operacja okulistyczna kosztuje 43000 $ w klinice Retina w Bostonie.

Zuchy miały wielką satysfakcję, że mogły pomóc małej osóbce (stwierdziły że może ona też będzie kiedyś zuchem jak my). Dzień myśli braterskiej to święto przyjaźni i braterstwa. Przecież w ten dzień myśli kierujemy nie tylko w stronę innych zuchów i harcerzy, ale w stronę każdego człowieka – tym bardziej kiedy potrzebuje naszej pomocy. Udało nam się zebrać 53 zł. Może nie jest to zbyt wielka kwota, ale grosik do grosika…

Razem z zuchami proszę Was nie zapominajcie o AKCJI GROSIK – wokół nas jest tylu ludzi którzy potrzebują naszej pomocy.

Sylwia „Żaba” Żabicka