Spotkanie na Szczycie Historii

Słabo.Takie sobieŚrednieFajneSuper (10 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...


W ramach cyklu zbiórek o naszym rodzinnym mieście dnia 16 maja 2003 r. nasze skromne progi harcówki odwiedził autor książki o Józefowie Pan Józef Mart.Pan Józef Mart uczył historii w naszej szkole (Szkoła Podst. nr 1 w Józefowie), więc mieliśmy okazję posłuchać o jej dziejach. Historia szkoły jest już długa, dlatego nasz gość opowiadał tylko o ciekawostkach i zabawnych historyjkach, co zaciekawiło nas najbardziej. Dowiedzieliśmy się między innymi: gdzie prowadzono pierwsze lekcje, jak ukrywano pomoce naukowe przed Niemcami w czasie wojny, dlaczego pan Mart zainteresować się historią Józefowa…Pan Józef MartZachwyciliśmy się psotami, jakie uczniowie robili panu Józefowi. Oto jedna z nich: podczas jednej z lekcji historii zamieniono kredę na bryłę cukru, więc nauczyciel nie mógł nic napisać na tablicy. W trakcie zmagań ze „słodką kredą” jeden z uczniów nasypał pokruszoną kredę na krzesło pana Marta. I jak to bywa z dobrze wykonanymi kawałami, pan Józef nie zauważywszy usiadł wygodnie za biurkiem. Wyobraźcie sobie jak mu-siały wyglądać jego spodnie…Resztę czasu spędziliśmy bawiąc się, pląsając i rozwiązując niezwykle trudne zagadki gościa. Nasze najtęższe mózgi matematyczne mogły popisać się niemałą wiedzą i inteligencją.
Pod koniec zbiórki zostaliśmy obdarowani pocztówkami. przedstawiającymi Józefów, kalendarzem historycznym, w którym można sprawdzić na przykład w jakim dniu tygodnia była bitwa pod Grunwaldem, tekstem przysięgi Tadeusza Kościuszki z jego autentycznym podpisem i wiele innych pamiątek. Nasza drużynowa z racji tego, że jest „największa”, otrzymała historyczną koszulkę.Czas nam upłynął bardzo szybko, miło i wesoło. Nic dziwnego, w towarzystwie tak interesującego i pełnego poczucia humoru gościa, półtorej godziny wydaje się chwilką. Chcielibyśmy więcej takich spotkań.Józef Mart ur. w 1933 r. w miejscowości Hamernia, pow. Biłgoraj. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie. Mieszka w Józefowie od 1958 r. Był Radnym Miejskiej Rady Narodowej w Józefowie i wice przewodniczącym Miejskiego Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Józefowa oraz członkiem zespołu redakcyjnego pierwszej józefowskiej gazety pt. „Życie Józefowa”.
Przez wiele lat pracował w Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Józefowie jako nauczyciel historii. Był kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku. Został inspektorem oświaty w Józefowie. Jest autorem następujących publikacji książkowych: Zarys historii placówek oświatowo-wychowawczych w Józefowie w latach 1900-1985,
Józefów – moje miasto, Podręcznik do historii dla klasy I gimnazjum, Podręcznik do historii dla klas V szkoły podstawowej, Zeszyty do ćwiczeń z historii dla klasy I i II gimnazjum, Cikawostki historyczne – Jak żyli nasi przodkowie. Jest laureatem konkursu poetyckiego nauczycieli. Opublikował kilkanaście artykułów w Głosie Nauczycielskim.
Magda i Maciej Szczybelscy
Ilona Falińska

Przeczytaj poprzednie wpisy dziale WYDARZENIA:

ARSENAŁ 2003, 30 kwietnia 2003
PATROL NIE ŚPI, PATROL CZUWA!, 15 kwietnia 2003
KOMENDANT ZREZYGNOWAŁ, 1 kwietnia 2003