Zmiany w Przecieku

Od dwóch miesięcy płacimy za druk „Przecieku”. Częściowo pieniądze wracają do nas od tych, którzy płacą za prenumeratę. Częściowo ten koszt jest dofinansowywany. Mamy gwarancję, że pieniędzy wystarczy nam do wakacji. Co potem – zależy od Was.


Ile kosztuje wydrukowanie Przecieku?
Koszt druku 200 szt. w wersji takiej, jaka była dotychczas (druk cyfrowy) wynosi 614 PLN.
Jest to cena niższa niż cena Xera, a druk jest lepszy. Sprzedać możemy go harcerzom za 2 PLN. Czyli każdego miesiąca byśmy musieli dopłacić (ponad to, co uzbieramy ze sprzedaży gazety) 214 PLN.


Przeniesienie druku do drukarni TYLKO obniża tą kwotę.
Koszt wydrukowania 300 egz. wynosi 800 PLN. Za 200 szt. Zapłacimy minimalnie mniej. W zasadzie można przyjąć, że tyle samo. Właściwie Dopiero powyżej 500 szt. wielkość nakładu ma znaczenie.
Jestem pewien, że za lepszą jakość druku i kolorową okładkę nasi Czytelnicy będą chcieli zapłacić 3 PLN. Przy tym założeniu dołożyć musimy do niego każdego miesiąca 200 PLN. Czyli oszczędzamy 14 PLN. Dodatkowo mamy 100 egz. do dyspozycji. Możemy rozdać je władzom, sponsorom, w szkołach przed naborem, przed obozem, itd.


Otwartą kwestią jest to, ile jesteśmy gotowi (jako Hufiec) zapłacić rocznie na utrzymanie gazety. Im ta kwota będzie mniejsza, tym bardziej charakter Przecieku będzie musiał być inny od tego, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni („nasz o nas”, lokalny, harcerski, niekomercyjny). Wynika to z tego, że im mniejsze będziemy mieli dofinansowanie, tym większy będzie musiał być nakład. A im większy nakład, tym bardziej różny charakter.
Nie wiem czy to by była lepsza czy gorsza gazeta, ale inna na pewno.
To, w jaki sposób się zmieni zależy tylko od Was. Bo dla Was ją robimy.
Ale nie możecie pozostawać bierni. Bo może Was ona kosztować brak „Przecieku”


Decyzja na ile Przeciek powinien (lub nie powinien) się zmienić jest w rękach każdego z Was. Namawiając do prenumeraty jak największej liczby egzemplarzy (celem jest 267 egz.) chcę Wam oszczędzić przykrej niespodzianki w przyszłości, że to już nie jest taka gazeta, do której byliście przyzwyczajeni.


Jeżeli już nie będzie taki, jaki jest, to jaki według Was powinien być?? (zakładając, że celem jest zmiana skutkująca większym nakładem czyli otwarciem się na harcerzy spoza naszego Hufca lub osoby z naszego regionu, ale nie będące harcerzami).
Zachęcam Was do dyskusji na ten temat. Wszelkie sugestie są mile widziane. Zarówno co do jakości technicznej, merytorycznej, sposobu wydawania i dystrybuowania.


Co można zrobić, żeby pozostał „naszą”, hufową gazetą?
– liczba prenumeratorów musi być zbliżona do 267 LUB
– musimy zdobyć sponsora, które podejmie z nami stałą współpracę. Stałą, bo nie stać nas na utworzenie działu sprzedaży reklam, który by konkurował na rynku reklamowym, nawet lokalnym.
Szukamy sponsora, ale czy znajdziemy nie wiadomo. Na razie liczymy na Was i Wasze zamówienia na prenumeratę.


Namawiajcie się do prenumeraty, niech zapanuje moda na prenumerowanie. Nie ukrywam, że najwięcej mają do zrobienia drużynowi. W ich drużynach są harcerze, do których kierujemy apel o wzrost liczby prenumeratorów.
Kto nie prenumeruje tej gazety tak naprawdę wcale nie pozostaje wobec niej obojętny, tylko działa na rzecz jej likwidacji od września 2005. Tak to wygląda.


Jak wykorzystywać “Przeciek” w pracy?
Myślę, że przez wielu z Was jest on niedoceniany w codziennej pracy. A przecież może być on sposobem na reklamę osiągnięć swojej drużyny, miejsce publikacji zadań na stopnie, sposobem zaliczania zadań na sprawności i wiele, wiele innych.
Nie wspominam już o tym, że to miejsce, w którym możecie stawiać pierwsze kroki w karierze dziennikarskiej.
Polecam. U mnie się sprawdza.


Mirek Grodzki


W związku z tym, co zostało napisane powyżej od następnego numeru cena pojedynczego egzemplarza “Przecieku” będzie wynosiła 3 PLN.
Mamy nadzieję, że rozumiecie dlaczego i zostaniecie nadal naszymi Czytelnikami.