Betlejemskie Światło Pokoju już w Polsce

Betlejemskie Światło Pokoju po raz 12. zawitało do Polski. Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego z Betlejem przynieśli dzisiaj przed południem słowaccy skauci na przejście graniczne na Łysej Polanie w Tatrach.

Do oficjalnego przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju doszło podczas mszy świętej w harcerskim ośrodku na Polanie Głodówka koło Bukowiny Tatrzańskiej.

W imieniu polskich harcerzy odebrał je od słowackich skautów naczelnik ZHP harcmistrz Wiesław Maślanka.

Przekazanie BŚP polskim harcerzom od słowackich skautów. Fot. Ł. Korzeniowski; Nasz Dziennik

Akcja zainicjowana w 1986 r., w tym roku przebiega pod hasłem: „Bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia”. Ogień, tradycyjnie zapalany przez austriacką młodzież w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, dotarł do Polski już po raz dwunasty.

Najwcześniej ogień z Betlejem zapłonął w podhalańskich domach, kościołach i instytucjach. W ciągu najbliższych dni, podobnie jak w poprzednich latach, trafi do szpitali, domów dziecka, szkół, instytucji i urzędów w całej Polsce.

Jutro przekażą ogień prymasowi Polski, a dzień później prezydentowi i premierowi RP. Światełko trafi również do Sejmu i Senatu, otrzymają go ministrowie, władze samorządowe oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Harcerki i harcerze z przygranicznych hufców ZHP przekażą także płomyk pokoju, miłości i radości na Białoruś, Litwę, Ukrainę oraz do Rosji.