Lekcja nr 1 – Czym jest dokument HTML?

Do utworzenia takiej strony nie jest potrzebne nic więcej niż… zwykły edytor tekstów. Może to być najprostszy edytor dla DOS, który potrafi zapisywać dokument w postaci tekstowej.

Gdyby ktoś chciał przygotowywać swój dokument w środowiska Windows, może się posłużyć Notatnikiem, w którym może zapisywać tekst od razu w kodach Windows 1250, mając do użytku wbudowaną w środowisko polską klawiaturę. Jednak aby zapisywać pliki w innych standardach kodowania potzrebne są nakładki, które pozwalają na konwersję pliki do odpowiedniego standardu. Takim programem może być program Ogonki, który jest dostępny w internecie bezpłatnie.

Uwaga: zalecane jest stosowanie międzynarodowego, uniwersalnego standardu ISO-8859-2

Dokument HTML jest więc najzwyczajniejszym plikiem tekstowym, który zawiera jednak pewne osobliwe znaczniki, zwane z angielska „tagami”. „Tagi”, których jest kilkadziesiąt, stanowią język HTML. Same składają się z nawiasów kątowych, między którymi znajdują się ściśle określone litery. Na przykład

jest otwierającym znacznikiem akapitu. Większość znaczników składa się z części otwierającej oraz zamykającej, która zawiera dodatkowo tzw. ukośnik (slash) np:

– znacznik zamknięcia akapitu.

Do zbudowaniu dokumentu HTML potrzeba jest jedynie znajomość języka. Powszechnie przyjętym standardem jest zatwierdzony w styczniu 1997 roku HTML 3.2. Netscape Communications i Microsoft upowszechniają jednak własne rozszerzenia, które interpretują wyłącznie ich przeglądarki. Autorzy stron powinni pamiętać, że stosowanie rozszerzeń, choć są poprawnie interpretowane przez najnowsze przeglądarki, wykracza poza przyjęty standard języka.

Uwaga: formalnie zalecane jest stosowanie wyłącznie języka wchodzącego w skład specyfikacji HTML 3.2. Jest to oczywiście zalecenie, a nie bezwzględny przymus stosowania, którego ignorowanie pociąga za sobą jakiekolwiek sankcje.

——————————————————————————————————-
Przy tworzeniu kursu korzystałem min. z http://webmaster.helion.pl/kurshtml/