Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1195
Oj, będzie się działo! | PUBLICYSTYKA | Przeciek.michalin.pl - Miesięcznik otwockich harcerzy

Oj, będzie się działo!

Słabo.Takie sobieŚrednieFajneSuper (8 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Piszę te słowa w piątek, a w niedzielę cała Polska usłyszy je z ust Mistrza Jerzego Owsiaka. Tysiące kwestujących wylegną na ulice wsi, miast i miasteczek, lokalni organizatorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uruchomią olbrzymią społeczną machinę, dzięki której wielu rodaków ten RAZ w ROKU poczuje się lepszymi, dowartościowani przez bezinteresowny dar.

Telewizja publiczna poświęci wiele godzin programu, jakże przecież kosztownego, ze światełkiem do nieba polecą dziesiątki, setki tysięcy złotówek. W wielu sprawozdaniach z przebiegu zbiórki usłyszymy ile zebrano i ile czego się zakupi, czerwonymi serduszkami przyozdobią się kurtki i płaszcze prawie wszystkich w zasięgu wzroku. Nie dać kwestującym tego dnia, to tak, jakby znieważyć własną mamusię….

Nie sądź Drogi Czytelniku, że chcę wyszydzić i ośmieszyć IDEĘ. Ani mi to na myśl nie przyszło. Ja tylko zastanawiam się, jak by zaoszczędzić. złotówki wydatkowane tego dnia i w procesie przygotowań.

Przyjrzałem się sposobowi gromadzenia darów przez „Caritas”. I cóż znalazłem w wyszukiwarce Gogle: Caritas utrzymuje tylko w diecezji warszawsko-praskiej 25 placówek. Najbliższe nam to:

Centrum Interwencji Kryzysowej – Dom Otwartych Serc
Tadeusza 12
05-400 Otwock
NoclegPosilek wiele razy dzienniePorady, konsultacje

Stacja opieki – opieka paliatywno-hospicyjna
ul. Ks. P. Skargi 24
05-420 Józefów

Świetlica socjoterapeutyczna
ul. Ługi 56
05-400 Otwock

Świetlica socjoterapeutyczna
ul. Tadeusza 12
05-400 Otwock

Przyznaj szczerze Drogi Czytelniku, czy zastanawiałeś się jak CARITAS gromadzi środki dla osiągnięcia swoich celów statutowych? Przysłowiowy wdowi grosz rzucany coraz skromniej na kościelne tace, będące, jakże często przedmiotem niewybrednych dowcipów, to jedno ze źródeł. Sprzedaż ŚWIEC WIGILIJNYCH we wszystkich kościołach chrześcijańskich, to znaczy katolickich, prawosławnych i protestanckich, kupowanych przeciętnie przez co dwunastego Polaka, to kolejne źródło. Puszki w świątyniach, praca tysięcy wolontariuszy, bez której ośrodki nie mogły by istnieć, to nie wysychające źródło wsparcia. Użyłem tu słowa wolontariat. To bardzo często używane ostatnio słowo zastąpiło pojęcie praca w czynie społecznym oraz harcerskie dobre uczynki.

Droga Druhno, Miły Druhu, rozejrzyj się dookoła, kto i gdzie czeka na Ciebie, na Twój uśmiech, na Twój czas wolny, na TWOJE SERCE. Nie, raz w roku, w blaskach jupiterów i hałasie orkiestr, ale w codziennym, szarym znoju i trudzie. Druhny i Druhowie, nie przechodźcie nigdy obojętnie obok znaku CARITAS.

Caritas to miłość, określony rodzaj miłości – miłość bratnia, podnosząca, wspierająca, akceptująca …
Caritas gromadzi fundusze nie tylko dla rodaków!
Wpłaty przeznaczone na pomoc poszkodowanym w Azji można przekazywać na konto:
Caritas Polska, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9,
01–015 Warszawa
PKO BP S.A. I/O Centrum w Warszawie
70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
(USD) 65 1020 1013 0000 0202 0121 5011
wpłaty z dopiskiem: Trzęsienie ziemi w Azji
Oddziały Banku PKO BP S.A. nie pobierają prowizji.

Jednocześnie informujemy, że również Bank BISE SA oraz urzędy Poczty Polskiej w całym kraju nie pobierają prowizji od wpłat gotówkowych dokonywanych na konto Caritas Polskiej na rzecz ofiar trzęsienia ziemi.

CZUWAJ I DZIAŁAJ

Biała Sowa

Przeczytaj poprzednie wpisy dziale PUBLICYSTYKA:

Zło dobrem zwyciężaj (2), 27 listopada 2004