Co to jest Netykieta i dlaczego warto jej przestrzegać w Internecie

Chcesz się dowiedzieć co oznacza słowo Netykieta i dlaczego zasady w niej zawarte należy przestrzegać…

Podczas korzystania z Internetu pamiętaj o pewnych zasadach i zwyczajach panujących w Sieci. Nie są to zalecenia wymyślone przez jakąś rządową organizację, lecz dobre zwyczaje przyjęte i przestrzegane przez większość użytkowników Internetu. Etykieta sieciowa, nazywana w skrócie Netykietą powstała aby uświadomić nowicjuszy, że swoim działaniem mogą nawet nieświadomie zaszkodzić innym.

Ponieważ z Internetu korzysta wiele osób, szanuj pozostałych użytkowników i pamiętaj, że internetowa „wolność” nie oznacza, iż możesz czynić na co masz ochotę. Nie jesteś też użytkownikiem anonimowym i jeżeli złamiesz prawo, łatwo będzie można ustalić Twoje personalia.

Jeżeli łamiesz pewne ustalenia, musisz liczyć się z tym, że administrator, dostawca usług internetowych lub inna uprawniona osoba nie tylko zwróci Ci uwagę, ale może zupełnie zablokować dostęp do zasobów lub usług, z których korzystasz do tej pory.

Netykieta nie została nigdzie oficjalnie spisana w ściśle określonych punktach. Są to zwykle wskazówki, które mają zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy mniej doświadczonych internautów. Nie oznacza to, że „starzy wyjadacze” zawsze się do nich stosują. Czasem też łamią netykietę i to zupełnie świadomie.

Staraj się przestrzegać poniższych zasad i zwracaj uwagę innym, gdy chcą je łamać:

@ Może to trywialne, ale słowa „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” mają magiczną moc zawsze i wszędzie.

@ Dbaj o bezpieczne przechowywanie danych poufnych zarówno swoich jak i powierzonych Ci przez inne osoby. Zwracaj uwagę czy nikt nie może dotrzeć do haseł, adresów, kontaktów, pinów, numerów kart kredytowych. Wszystkie prywatne informacje przechowuj w chronionym miejscu. Nie publikuj nigdzie listów innych osób.

@ Nie przywłaszczaj sobie cudzej pracy. Szanuj prawa autorskie, nie popełniaj plagiatów, przestrzegaj umów i licencji, a także nie rozpowszechniaj nielegalnych programów i wirusów. Nie ważne czy ukradniesz małą ikonkę czy duży i drogi program. W każdym przypadku dla autorów tych prac staniesz się złodziejem. Dbaj więc o własną reputację i honor. Jeżeli powołujesz się na cudze informacje, zawsze podawaj źródło tych danych.

@ Pytaj gdy masz wątpliwości. Ale zanim zaczniesz zadawać pytania, sprawdź na grupach dyskusyjnych, stronach WWW lub w plikach FAQ, czy ktoś wcześniej nie zadawał podobnych pytań. Może odpowiedź już tam jest, a Ty niepotrzebnie będziesz komuś zabierać czas.

@ Przewiduj konsekwencje swoich działań w Internecie. Wysłanego listu nie można zawrócić. Informacja na grupach dyskusyjnych będzie dostępna wiele lat. Prywatna strona WWW szybko stanie się ogólnodostępna i indeksowana przez wiele przeglądarek. Twoje słowa i poglądy dotrą do setek ludzi, również Twoich znajomych i krewnych. Nieprzemyślane działania mogą mieć bardzo daleko idące konsekwencje, dlatego zawsze dwa razy pomyśl zanim coś zrobisz i wyślesz.

@ Szanuj poglądy innych. Nie każdy musi się z Tobą zgadzać i mieć taki sam pogląd na różne sprawy. Zwracaj uwagę na dobór słów, bo bardzo łatwo możesz kogoś urazić. Warto pomagać sobie uśmieszkami:-) które pozwolą zrozumieć odbiorcy Twoje intencje. Nie każdy list musi być poważny i nie każdy żart śmieszny. Bądź wyrozumiały i panuj nad emocjami. Czasem lepiej coś przemilczeć niż niepotrzebnie wdawać się w nic nie wnoszącą dyskusję. Nie daj się też prowokować. Nie gorączkuj się, gdy ktoś nie odpowiada natychmiast na Twoje listy – może jest chory albo wyjechał na kilka dni?

@ Zwracaj uwagę na polskie litery. Pomimo tego, że wiele programów pozwala stosować polskie znaki, to jednak większość osób nie używa ich w listach elektronicznych. Nie każdy może je poprawnie odczytać i wtedy zamiast tekstu widzi sporą ilość „krzaków” i list jest zupełnie nieczytelny. Upewnij się, że odbiorca chce i może odbierać listy z polskimi znakami.

@ Nie stosuj nagminnie DUŻYCH LITER. W Internecie oznaczają one zwykle krzyk, pomijając fakt, że większa ilość tekstu jest wtedy raczej mało czytelna. Duże litery służą jedynie do podkreślenia i wyraźnego zaznaczenia fragmentu tekstu. Często umowy licencyjne zawierają spore fragmenty tak zapisanego tekstu, aby wymusić na odbiorcy dokładne zapoznanie się z warunkami użytkowania programu.

@ Jeżeli chcesz wysłać list z dużym załącznikiem zapytaj odbiorcę czy chce i może go odebrać. Wiele osób ma np. wolne połączenia modemowe lub ograniczoną pojemność skrzynki email. Jeżeli bez uprzedzenia wyślesz im duży plik, zatkasz konto lub narazisz na koszt dłuższych połączeń modemowych. Najlepiej umieść duży plik na jakimś serwerze i wyślij do wybranej osoby jedynie odnośnik do tego pliku. To najbardziej eleganckie rozwiązanie.

@ Wszędzie tam, gdzie Twoją informację może przeczytać wiele osób, staraj się pisać zwięźle i rzeczowo. Nie cytuj też całych listów poprzedników, a w odpowiedzi umieść tylko te fragmenty, na które się powołujesz. Podawaj zawsze bardzo konkretny temat listu, bo często właśnie po tematach wyszukuje się informacje.

@ Na dole listów umieszczaj krótką sygnaturkę. Dwie, trzy linijki tekstu – imię i nazwisko, stanowisko, adres e-mail, adres Twojej strony WWW, telefon lub dane teleadresowe firmy. Odbiorca nawet po latach będzie wiedział do kogo należy taki list.

@ Nie rozsyłaj reklam użytkownikom, którzy nie wyrazili na to zgody. Masowe, niechciane listy do wielu osób nazywa się potocznie spamem. Z pewnością dostajesz spam z różnymi ofertami polskimi lub zagranicznymi i wcale nie jesteś z tego zadowolony. Nikt nie lubi spamu i wiele osób bardzo ostro reaguje na takie postępowanie. Wysyłając masowe reklamy możesz narazić się w najlepszych wypadku na blokadę konta.

@ Uważaj na fałszywe listy. W Internecie łatwo można się podszyć pod każdą osobę. Jeżeli list wygląda podejrzanie, upewnij się czy ktoś inny nie podał się za Twojego znajomego. Uważaj też na łańcuszki szczęścia, które gwarantują nagrody za wysłanie kopii listu do kolejnych 10 osób. To żarty internetowe i wysyłając taki list dalej jedynie wprowadzasz spore zamieszanie, a o to chodzi dowcipnisiom…

@ Staraj się nie wypominać ludziom błędów gramatycznych i interpunkcyjnych w listach. Wiele osób odpisuje codziennie na kilkadziesiąt lub nawet setkę listów. Nie sposób pisać poprawnie gramatycznie i całymi zdaniami, jak uczą w szkole. Zwykle stosuje się wiele skrótów myślowych, a zdarza się, że znaczenia niektórych słów trzeba się domyślać z kontekstu bo brakuje literek lub są przekręcone.

@ Zawsze odpisuj na listy. Nawet bardzo krótko, ale daj znać, że list doszedł i odbiorca może liczyć na choćby słowo komentarza. Nie ma nic gorszego jak ignorowanie ludzi. Jeżeli nie chcesz odpisywać na listy nie zakładaj skrzynki i nie podawaj nikomu swojego adresu e-mail. Wiele firm, które znam ignoruje swoich użytkowników. Ale działa to w dwie strony – użytkownicy ignorują również zacofane firmy i zwracają się w stronę tych, które szanują klienta.

źródło: http://web.reporter.pl/